DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

K domestikaci a etice chovu zvířat
 

K domestikaci a etice chovu zvířat

Králík domácí je jedním z nejmladších domestikovaných zvířat. Proces jeho zdomácnění jsme podrobně popsali v kapitole Hlodavci, zajíci a králíci a bylo by zbytečné se opakovat. Místo toho si řekněme, co to vlastně domestikace je.

Domestikace
Slovo domestikace znamená zdomácnění. Jedná se o postupné cílevědomé přetváření divoce žijících organismů (živočichů, rostlin i mikroorganismů) v druhy vhodné k chovu, k pěstování, ke kultivaci. Za domestikovaný organismus lze považovat takový druh nebo poddruh, který je možné bez velkých rizik chovat v zajetí, nebo který již žije pouze v zajetí (buď proto, že ve volné příropdě přírodě nedokáže přežít, nebo proto, že jej člověk již vyhubil). Situace ovšem tako jednoduchá
není. Pokud odchytíme divoce žijící zvíře, ochočíme ho a dále chováme, neznamená to ještě, že se jedná o domestikované zvíře. Domestikací rozumíme dlouhodobý, po generace trvající a cílevědomý proces, který vede k přetvoření divokého zvířete v souputníka lidské společnosti. Za domestikovaný se považuje druh, který je chován po dobu dostatečně dlouhou dobu, aby se zvíře adaptovalo na podmínky soužití s člověkem: Obvykle se uvádí desítky let, nebo desítky generací. 

Člověk v procesu domestikace provádí cílevědomou selekci tak, aby podle svých představ určité druhy zvířat určitým způsobem přeměnil.  Tím nahražuje přirozený (přírodní) výběr. Domestikovaná zvířata se od původních předků liší vzhledem, chováním, ale i dalšími parametry, jako počtem odchovávaných mláďat, prodloužením laktace apod. Přetvoření domestikovaného zvířete jde dokonce natolik daleko, že zasahuje i do nejniternějších oblastí genetické informace a mění psychiku, i základní instinkty zvířat. Tak např. králík domácí žije v králíkárnách a již nejeví tendenci hrabat nory.

Úspěch domestikačního procesu je podmíněn řadou okolností. Pro domestikaci se hodí  jen ta zvířata, která mají silný stádový, či smečkový pud: Tím se zjednodušuje jak komunikace, tak  i soužití zvířete s člověkem. Je výhodné, pokud domestikované zvíře není úzkým potravním specialistou. Ve společnosti musí existovat určitá, alespoň potencionální společenská poptávka po domestkaci zvířete, které se v dané oblasti vyskytuje. A také musí nastat příznivé historické souvislosti. Výsledkem toho všeho je fakt, že ke zdomácnění většiny tradičních zvířat došlo v oblastech s určitou kulturní vyspělostí lidské populace, za současného výskytu vhodného divokého předka. Taková oblast se označuje jako centrum domestikace.

Některé druhy byly člověkem domestikovány již v dávné minulosti, jiné teprve nedávno, v uplynulých desetiletích,  jako např. křeček zlatý, některé akvarijní rybky, některé druhy ptáků chovaných v klecích, některé druhy kožešinových zvířat a další.  Přibližný průběh domestikace základních druhů živočichů si ukážeme v tabulce:

Tabulka: Přehled přibližné doby domestikace některých druhů zvířat

     Druh                       Období              (roků)     Centrum domestikace
Pes (Canis lupus familiaris) 15.000 př.n.l. východní Asie
Ovce (Ovis aries) 9.000 - 11.000 př.n.l. jihozápadní Asie
Koza (Capra aegagrus hircus) 10.000 př.n.l. Írán
Prase domácí (Sus scrofa domestica) 9.000 Blízký východ, Čína
Tur domácí (Bos primigenius f. taurus) 8.000 př.n.l. Indie, Střední východ, Subsaharská část Afriky
Kočka (Felis silvestris catus) 7.500 př.n.l. Blízký východ
Kur domácí (Gallus gallus f. domestica), 6.000 př.n.l. Indie, jihovýchodní Asie
Morče domácí (Cavia aperea f. porcellus) 5.000 př.n.l. Peru
Osel domácí (Equus asinus f. domestica) 5.000 př.n.l. Egypt
Buvol domácí (Bubalus bubalus) 4.000 př.n.l. Indie, Čína
Velbloud jednohrbý, dromedár  (Camelus dromedarius) 4.000 př.n.l. Arábie
Včela medoonosná (Apis mellifera) 4.000 př.n.l. na více místech
Kůň domácí ('Equus caballus f. domesticus') 4.000 př.n.l. Střední Asie
Lama krotká (Lama glama) 3.500 př.n.l. Peru
Bourec morušový (Bombyx mori)
3.000 př.n.l. Čína
Husa domácí (Anser anser f. domesticus) 3.000 př.n.l. Egypt
Slon indický (Elephas maximus) 2.000 př.n.l. Indie
Kanár (Serinus canaria) 1.600 př.n.l. Kanárské ostrovy, Evropa
Fretka domácí (Mustela putorius furo) 1.500 př.n.l. Evropa

Kachna domácí (Anas platyrhynchos f. domestica)

1.000 př.n.l.
 Čína
Krůta domácí (Meleagris gallopavo f. domestica)  500 př.n.l.
 Mexiko
Páv korunkatý (Pavo cristatus)
500 př.n.l.
 Indie
 Křepelka japonská (Coturnix japonica 1.100 - 1.900 n.l.
Japonsko
Králík domácí (Oryctolagus cuniculus f. domesticus)  1600 n.l.
 Evropa
Andulka vlnkovaná, dříve papoušek vlnkovaný (Melopsittacus undulatus) 1.850 n.l.
Evropa

K poznání časového rozpětí a průběhu domestikace přispívá podstanou měrou archeologie. Počátky domestikace se datují nejméně do doby 12.000 let před naším letopočtem, do přelomu starší a mladší doby kamenné, paleolitu a neolitu. Tehdy dochází k zásadní proměně lidské společnosti, kdy se z člověka - sběrače a lovce, stává člověk usedlý - zemědělec. Náboženství mnoha kmenů v té době požadovalo časté rituální obětování zvířat. Usuzujeme proto, že prvotními důvody pro domestikaci zvířat byly nejspíše kultovní záležitosti (skot, drůbež). Teprve později se domestikovaná zvířata začala využívat i hospodářsky.

Proces domestikace probíhal dvojím způsobem. Buď samovolně, kdy se některá zvířata, jako např. pes, kočka a holub připojila k člověku sama, anebo cíleně, kdy člověk musel určité zvíře, jako např. koně, osla, či skot zkrotit.  

Domestikaci si můžeme představit jako několikastupňový proces. První fází bylo ochočení zvířete. Následoval jeho dlouhodobý, po generace trvající chov, kdy člověk zvířeti zajišťoval výživu, vytvářel mu přiměřené životní podmínky, usměrňoval jeho rozmnožování a prováděl cílevědomou selekci potomků. V  důsledku toho chované zvíře přetvořil  podle svých představ.

Domestikace vedla ke změně mnoha vlastností zvířat. Nejnápadnější jsou změny  v celkové velikosti, hmotnosti a tvaru těla, ve zbarvení, kvalitě a délce srsti, ve velikosti a postavení ušních boltců, rohů atd.  Dochází ke změnám některých anatomických znaků (např. změny ve velikosti orgánů a změny na kostře). A v neposlední řadě dochází i ke změně fyziologie zvířat: Známými příklady jsou častější říje domácích zvířat, zvýšení rozmnožovací schopnosti, urychlení dospívání a prodloužení laktace.

Při domestikaci dochází k zásadním změnám v chování zvířat. Domácí zvířata ztratila plachost a u některých druhů dokonce vymizely instinkty, nutné pro přežití ve volné přírodě. Byla pozorována změna biorytmů, jako např. u prasat, která
vykazují denní aktivitu, přestože se původně jedná o noční živočichy. Mění se schopnost péče o potomstvo. Některé typicky monogamní druhy (husy) se mění na polygamní. U většiny druhů domestikace vede ke snížení odolnosti vůči chorobám.

Je otázkou, jak domestikaci
hodnotit. Svým způsobem se jedná o proces, který je výhodný oboustranně. Domestikovaná zvířata mají zajištěn trvalý přísun potravy, mají zabezpečenu ochranu před nepříznivými klimatickými vlivy i přirozenými nepřáteli a mají usnadněný odchov mláďat. V případě člověka je situace naprosto jasná: Člověk je tvor natolik racionální, že by bez  užitku domestikovaná zvířata nechoval.

Domestikací zvířat provází některé průvodní negativní jevy.  Je třeba si uvědomit, že při chovu často přežívají a dále se rozmnožují jedinci, kteří by ve volné přírodě přežít nemohli. Dochází k zhoršování odolnosti a životaschopnosti, k oslabeníí odolnosti vůči nemocem, k anatomickým změnách na samu hranici únosnosti  a k vymizení některých instinktů.  Je to etický problém, pro který by člověk vždy předem měl své chovatelské záměry pečlivě zvažovat. Jiná situace je u zvířat, chovaných v zoologických zahradách., kde zcela určitě z nich nechceme mít domestikovaná zvířata, pozměněná  vzhledem, vlastnostmi, i chováním.

Člověk chová domestikovaná zvířata pro užitek, pro zábavu, i pro tvůrčí vyjádření svých představ (šlechtění). Chované zvíře může být pro člověka zdrojem lásky, potěšení i pochopení. Zdají se vám taková slova nemístná, nepřiměřená, anebo přímo rouhavá? Nezapomeňte, že mnozí z nás žijí v neúplných rodinách, v osamocení, bez možnosti v tomto směru naplnit  své základní lidské potřeby a koneckonců, svá základní lidská práva. Každý kdo choval psa mi potvrdí, že pes na vás má čas kdykoli a kdekoli. Neopustí vás, nevyčítá,  nelamentuje, ničím nic nepodmiňuje, nepomluví vás a neupře vám dědictví.

Pojem domestikace si typicky spojujeme s domestikací velkých hospodářských zvířat, jako krávy, koně, lamy, osla,  prasete, kozy, ovce, či velblouda. Napadlo vás ale někdy že mezi domestikovaná zvířata patří i včely, bourec morušový, anebo kapr? Pokračujme ve nesouvislém výčtu: Patří sem slepice, krůta, perlička, kachna, husa, páv, králík,  fretka, morče, křeček. Také kožešinová zvířata, jako liška, činčila, nutrie a ondatra. A také sem patří zvířata, chovaná pro laboratorní účely, jako myši, krysy a potkani. Anebo také opice a primáti. Zkrácený přehled domestikovaných zvířat jsme si uvedli v tabulce přibližné doby domestikace některých druhů zvířat. 

Domestikace se týká nejenom zvířat, ale i rostlin a příslušníků třetí říše, mikroorganismů. Příkladů jsou stovky a tak je uvedeme namátkou, jak nás napadnou.

Domestikované mikroorganismy se používají při výrobě piva, vína, octa, kvasnic, při výrobě antibiotik, kyseliny octové, kyseliny citronové. Používají se pří získávání zlata z výluhů zlatonosné rudy, při asanaci ropou znečištěných ploch.  

Trochu směrem k živočichům, či rostlinám, stojí houby. A i ty člověk úspěšně domestikoval. Dobře známe pěstování žampionů, hlívy ústřičné a dalších druhů.

Domestikovaných rostlin je nesčetné množství. Namátkou jmenujme obiloviny jako oves, pšenice, žito, ječmen, proso a rýži. Kukuřici, řepu cukrovku  i řepu krmnou, ředkvičky, zelí, salát, kapustu, kedlubny,
rajská jablíčka, brambory, okurky, vinnou révu, vojtěšku, jetel. Šlechtěné ovocné stromy, šlechtěné květiny a další rostliny jako růže, karafiáty, salvie, orchideje, skalkové jehličnany a další.

Etika chovu domestikovaných zvířat
Povídání o domestikaci nebylo pouhým oslím můstkem, který by nás převedl k druhé části kapitoly, k etice chovu zvířat.  Obě témata totiž spolu úzce souvisí.
Řekněme si k nim proto několik slov.

Domestikací člověk přetváří zvířata, rostliny i mikroorganizmy doslova a do písmene k „obrazu svému“. Někdy náhodně, jindy cílevědomě vznikají jedinci, kteří jsou na samé hranici přirozenosti a životaschopnosti. Jejich vznik a udržování navozují otázku, zda má člověk na jejich udržování, anebo přímo na cílevědomé vytváření takových monster právo? Neosrstění psi, neosrstěné kočky, myši či morčata, tancující myšky s poruchou statokinetického ústrojí a další a další. Může se jednat zmutovaný, mimořádně nebezpečný kmen bakterií, nebo o psa s cíleně vyselektovanou agresivní povahou. Má chovatel právo  vytvářet monstra, která se o sebe sama neumí postarat, anebo která mohou být nebezpečná jak chovateli, tak jeho okolí?

Nezapomínejme, že jako chovatelé na sebe bereme zodpovědnost za stav našich svěřenců, za kvalitu jejich života a v neposlední řadě i za jejich konec, který by neměl být trápením. Příliš často vidíme, jak lidé tuto zodpovědnost neunesou. V lepším případě vyhodí svého psa na ulici, v horším případě ho nechají v lese a pro jistotu, aby se určitě nevrátil, ho za uši přibijí ke stromu, aby pošel žízní a hladem. Trochu smutné je, že tyto řádky jsou určeny lidem, kteří je nikdy číst nebudou.

Pozor na tyto příběhy! Nevěřím, že člověk, který je takového chování schopen, může být dobrým manželem, dobrým otcem, kamarádem, spolupracovníkem. Dávno jsem se přesvědčil, že jsou lidé, kteří vůbec nedovedou se zvířetem navázat vztah. Takoví lidé ani nebývají schopni navázat nesobecký a kvalitní vztah s člověkem. Nemusí to být patrné na první pohled.  Někomu dlouhodobá přetvářka vydrží, ale v mezních situacích se každý demaskuje. Mohli bychom mluvit o rozvodech, o týrání a jiných věcech, to ale ponecháme na jiné místo a povolanějším.

Nechovejme se jako někteří militantní zastánci přírody, kteří nesmiřitelně bojují jen tam, kde jim to přináší body, nebo jiný prospěch. Není v pořádku ten, kdo brojí proti používání laboratorních zvířat,
které jsou chovány v podmínkách akreditovaných chodů a pro jejichž použití platí přísné regule a přitom ho nezajímají podmínky chovu hospodářských zvířat a podmínky jejich utrácení na jatkách. Není v pořádku ten, kdo si před protestní akcí dá tuplovaný biftek a na akci se doveze silný a výkonným vozem, nebo ještě lépe letadlem. Není v pořádku ten, kdo chce utratit medvídě proto, že jeho umělý odchov je věc nepřirozená (někdo by se mohl ptát, zda autor takových slov náhodou nestrávil své první dny v inkubátoru). Také není v pořádku ten, kdo protestuje proti chovu zvířat v zoologické zahradě tím, že vypustí medvěda mezi lidi. Nebo kdo bojuje proti koňským dostihům tak, že přivodí kolizi na dostihové dráze, nebo kdo podpálí cirkusový zvěřinec.
 
Byl bych velmi rád, kdyby
něco málo z těchto řádků každému z nás utkvělo v mysli. A kdybychom se podle toho chovali. Bohužel, v životě tomu bývá jinak. Velmi často takové rady nečtou ti, kteří by je potřebovali nejvíce. Ale nezapomeňme: Když nic jiného, můžeme být sami dobrým příkladem a správným vzorem. K tomu nemusíme mít speciální vzdělání. Stačí mít vůli a být gramotný.

Věnujme králíkům potřebnou, tedy i preventitní veterinární péči. Zajistěte jim potřebné očkování. A pokud se přiblíží jejich konec, posterejte se o to, aby z tohoto světa odešli trochu humánním způsobem, nejlépe asi opět u veterináře.

Studujme literaturu, řiďme se základními chovatelskými zásadami a buďme v kontaktu s ostatními chovateli. Chovejme své svěřence v dobrých podmínkách a věnujme jim nejlepší možnou péči.

Jako lidé jsme tvorové společenští. Vytvořili jsme a vytváříme spolky a zájmové skupiny podobně zaměřených lidí: Prostě a jednoduše: Využívejme možnost vzájemné komunikace a vzájemné pomoci.

Kapitolu pro vás připravil

Mgr. Vratislav Šnejdar, CSc.

Literatura

Skoupá, L.: Domestikace zvířat. Publikace na serveru iFauna: http://www.ifauna.cz.Rubrika 17 Různé, ročník 15, č.1, 2004

Heslo Domestikace na serveru Wikipedia: http://cs.wikipedia.org/wiki/Domestikace

Heslo Domestication na serveru Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Domestication


 

 

 

 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek